TIKANIKLIK AÇMA


Tıkanıklık Açma ve Tıkanıklık Problemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıkanıklık Açma ve Tıkanıklık Problemleri

Tıkanıklık açma, önceki yıllarda tıkanıklığın tespit edilmesi ve tıkanıklığın açılması için kırma dökme işlemleriyle gerçekleştirilirken, bu konuda artık daha farklı yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle bu konuda yapılan yenilikler de hayatımızı kolaylaştırması açısından dikkat çekmektedir. Profesyonel ekipler sayesinde zor erişilen noktalarda bulunan pimaş borularda, giderlerde ve hatta rögarlarda bile oluşacak tıkanıklıklar artık kolayca giderilebilmektedir. Gerçekten günümüzde kullanılan bilgisayarlı cihazlar, tıkanıklık açma problemini bir dert olmaktan çıkarmaktadır.

Tıkanıklık Açma

Temiz suyun geçtiği borular ve giderler, kullanım alanları ile kanalizasyon arasında köprü görevi görmektedir. Yaşanan en ufak bir tıkanıklıkta, atık suların pis su tesisatından kanalizasyona atılması engellenir ve bu durum bir takım çeşitli problemi de beraberinde getirir. Kötü koku, atık suyun geri tepmesi, atık su birikmesi gibi yaşam kalitemizi düşüren bu durumları alacağımız bazı tedbirlerle önlemek bir yönden de bizim elimizdedir.

Tıkanıklık açma işlemi için nelere dikkat etmeliyiz?

Yukarıda  kısaca değindiğimiz, tıkanıklık problemleri birçok olumsuz durumla bizleri karşı karşıya bırakır. Bu durumda geçici çözümler yerine sorunu tamamıyla ortadan kaldıran kalıcı bir çözüm yöntemi seçilmesi hem ekonomik anlamda hem de yaşam kalitesininkorunması açısından önem arz etmektedir. Zira tıkanıklık sorunu sadece sizleri değil, aynı zamanda çevrenizdeki insanların, komşularınızın da etkilenmesine yol açabilir.

Tıkanıklık açma işleminde profesyonel hizmet.

Günümüzde, kırma dökme işlemi olmadan, kameralı sistemle tıkanıklığın yaşandığı bölgeye işlem uygulanarak, hiçbir sorun yaşanmadan tıkanıklık giderilebilmektedir. Üstelik bu modern sistem çoğu zaman daha ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Tıkanıklık Açma Cihazı

İlk önce kameralı sistemlerle tıkanıklık yaşanan bölgeden alınan görüntüler bilgisayarda analiz edilir. Daha sonra doğru noktaya yani tıkanıklığın olduğu bölgeye müdahale edilir. Müdahale esnasında, tıkanıklık görülen nokta ya da noktaların açılması için farklı bir cihaz kullanılır. Ucuna çeşitli delici aparatlar takılan bir robot eşliğinde, daha önceden kameralı sistemle tespit edilen nokta işleme tabi tutulur. Bu aparatlar içerdeki tıkanıklık yaratan yabancı maddelerin kolaylıkla dışarıya çıkarılması için değişiklik gösterir.

Yumuşak maddelerin dışarıya çıkartılması için aparatın maddeyi kendine sarması sağlanır. Sert cisimler için, parçalanarak yok etme yöntemi tercih edilirken sadece gerekli görülen durumlarda, tespit edilen noktaların kırılması, sorunun giderilmesinin ardında onarımı tercih edilir.

Tıkanıklık oluşmaması için ilk önce nelere dikkat etmeliyiz?

Tesisattaki bağlantı noktalarında dirsek eğimlerine dikkat edilmemesi tıkanıklık nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Tuvalet, banyo ve mutfak gibi hayatımızda önemli yer tutan alanlarda tıkanıklık problemi ile karşılaşmamak adına inşaat kalitesi yani montaj esnasında eğim açılarının doğru hesaplanması hayati önem taşımaktadır

Bunun yanında, kullanım esnasında da uymamız gereken bazı kurallar tıkanıklık oluşmasını kolayca engelleyecektir. Söz gelimi mutfak giderlerinde genellikle yemek atıkları, donmuş yağlar tıkanıklığa sebep olmaktadır. Bu ve benzeri atıkları çöpe dökmek, mutfakta lavabo tıkanıklığı problemi ile karşılaşmamanıza büyük oranda yardımcı olacaktır. Aynı şekilde sert plastik maddeler, erimeyen ıslak mendiller, kağıt parçaları gibi yabancı cisimlerin klozete atılmaması tuvalet tıkanıklığı problemi ile karşılaşmamanız adına almanız gereken ilk önlemlerdendir.

Makine giderlerine dikkat!

Çamaşır makinesinin bağlı olduğu giderler çamaşırlarınızın tüylerini toplayarak bir makinenin içinde bir tüy yumağı oluşturmakta ve bunlar da tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Bulaşık makineleri giderleri de yağların birikip donmasıyla tıkanıklık problemi yaratabilmektedir. Ayrıca apartmanlardaki giderlerin ortak bir alanda toplanmasıyla komşuların bu gibi hatalı kullanımları da sizleri etkileyebilmektedir. Boruların kurulum aşamasında iyi bir projelendirilme yapılmamasına bağlı olarak kurulan eğimsiz borulara çamaşır ve bulaşık makinelerinin bağlanmasıyla tıkanıklık oluşumu farkedilmeden de olsa hızlanmaktadır.

Bu bakımdan inşaat problemlerini bir kenara bırakırsak, donmuş yağların bulaşık makinesine dökülmemesi, çamaşır makinelerinde yıkama sonrası kalan tüylerin temizlenmesi yine olası tıkanıklık problemlerinin giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Tıkanıklık Açma ile ilgili Sık Yapılan Hatalar.

Özellikle mutfakta meydana gelen tıkanıklıklarda kullanılan basit pompalar geçici tıkanıklıklar için çözüm olabilirken, yüzeyden uzak ve derin tıkanıklıklar için kalıcı bir çözüm sağlayamaz. Çoğu zaman pompalar tıkanıklığı yok etmekten ziyade tıkanıklık yaratan maddelerin daha ileri atılmasına sebep olmaktadır. Bu durum da kısa bir süre sonra tesisatınızın başka bir yerinde tıkanıklık oluşmasına neden olmaktadır.

Tıkanıklık Açma

Mutfakta yapılan hatalardan bir diğeri ise bilinmeyen kimyasal açıcıların kullanılmasıdır. Sıcak su dökülerek kullanılan bu kimyasallarda çıkan buhar insan sağlığı açısından oldukça zararlı olduğu gibi borularda da ağır tahribata sebep olmaktadır.

Bir konuyu daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Marketlerden kolayca temin edebileceğimiz bazı kimyasal maddeler, beraber kullanıldığında ciddi sorunlara yol açmaktadır. Söz gelimi, kezzap ve yüzey temizleyicilerin beraber kullanımı derzlerin ve boruların ağır biçimde hasar görmesine sebebiyet verip, tesisatlardaki su kaçağı problemine zemin hazırlamaktadır.

Kısaca, kulaktan dolma bilgilerle yapılacak işlemler çözümden ziyade sizlere daha büyük bir sorun olarak geri dönecektir.

Tıkanıklık ve koku için kalıcı çözümler.

Doğru döşenmemiş borular su kaçağı veya evinizde bir alanda tıkanıklık olduğunun en basit göstergesi koku oluşumudur. Çünkü zamanla biriken kir ve atıklar ıslanarak ya da uzun süre kullanılmayan alanlarda iyice birikerek kötü kokuların oluşumu kolaylaştırır.
Kokunun üzerine bastırılsa da dezenfektan ya da deodorant gibi malzemeler kullansanız da kısa bir süre sonra tekrardan koku yayılmasına neden olmaktadır.

Tıkanıklık Açma Soru-Cevap

Tuvalet tıkandı ne yapmalıyım?

Önce sifonu bir kere çekerek tıkanıklığın devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer tıkanıklık devam ediyorsa, içindeki pis suyun dışarı taşmaması için sifonu bir ikinci defa çekmeyi düşünmeyin. Sorunun basit birkaç müdahale ile çözülebilecek geçici bir tıkanıklıktan kaynaklanma ihtimaline karşın, tuvalet pompası, tuvalet teli, marketlerden alacağınız standart kimyasallar ya da tazyikli su yöntemi ile tıkanıklığı gidermeye çalışabilirsiniz. Eğer hala tıkanıklık devam ediyorsa profesyonel yardım almanız yerinde olacaktır.

Lavabo açma işlemi için ne zaman profesyonel çözüm tercih edilmeli?

Eğer kolayca uygulayabileceğiniz birkaç işlem tıkanıklığın giderilmesinde yardımcı olmuyorsa profesyonel bir ekipten yardım alınması yerinde olacaktır. Söz gelimi pompa, sıcak su ve deterjan, ya da marketten alınan basit kimyasallar ile tıkanıklık giderilemiyorsa teknolojik cihazlar eşliğinde soruna çözüm aramak yerinde olacaktır.

Pompa İle Tıkanıklık Açma

Pratik lavabo açma yöntemleri nelerdir?

Lavabo açma yöntemlerinin en başında lavaboların doğru kullanımı gelir. Doğru kullanımdan kastedilen lavabolara herhangi bir yabancı madde atılmaması ve düzenli olarak temizlenmesidir. Bununla birlikte geçici tıkanıklıklarda, pompa, karbonat ile sirke veya tuz, standart kimyasallar, gider açma teli sorunun giderilmesinde yardımcı olabilir.

Gider kokusu nasıl giderilir?

Lavabo, küvet ve evyelerde suyun yeterince hızlı tahliye olmaması, su teknesinde pis su birikmesi gider tıkanıklığının en belirgin özelliğidir. Gider tıkanıklığı, pis suların gerektiği gibi tahliye edilememesine sebebiyet verdiğinden, biriken pislik ve nem kesif bir koku yayar. Geçici tıkanıklıklar için tıpkı lavabo tıkanıklıkları gibi,  pompa, karbonat ile sirke veya tuz, standart kimyasallar, gider açma teli sorunun giderilmesinde yardımcı olabilir. Bu yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamadıysanız sorunun giderilmesi için konusunda uzman bir ekibe başvurmanız yerinde olacaktır.

Kanal açma makinası nedir?

Kanal açma makinası, evlerinizde, iş yerlerinizde yaşanan kanal tıkanıklığı problemleri konusunda son teknoloji ile üretilen, tespit ve tamirat konusunda yaşanan sıkıntılı süreçlere son veren bir cihazdır. Bu yöntem ile tıkanıklıkların giderilmesi, ekonomik bir çözüm olmanın yanı sıra hem sizlere zaman kazandırır hem de sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırır.

Robotla pimaş açma ne anlama gelir?

Robotla pimaş açma, robotu tuvaletin giderinden göndererek, tıkalı bölgeye ulaşmak ve tıkanıklık yaratan maddeleri parçalatmak ya da sararak çekmekten ibarettir. Bu yöntem geleneksel yöntemlere göre maliyeti çok daha düşük olup, soruna hızlı ve kalıcı çözüm sağlar.

Tıkanıklık açma gibi can sıkıcı bir sorunla karşı karşıyaysanız, mutfak, banyo ya da tuvaletlerinizi tamamen uzman isimlere teslim etmek istiyorsanız; Firmamızdan sizler için özel olarak hazırlanan teklifleri isteyebilirsiniz.