TESİSAT KANAL GÖRÜNTÜLEME


Kameralı kanal görüntüleme işlemini yapan firmamız, kanal görüntüleme cihazı sayesinde kanal içindeki bütün tesisat sorunlarını tespit etmektedir. Üstelik firmamız kameralı kanal görüntüleme yaptığı sırada hiçbir yere zarar vermemektedir.

Kanalizasyon Görüntüleme

Kanalizasyon görüntüleme işleminin amacı kanalizasyonda fark edilmeyen sorunları tespit etmektir. Kanalizasyon borusunda ve kanalizasyon kuyusunda birçok sorun meydana gelebilmektedir.

Çok katlı binaların bazılarında kendilerine ait kanalizasyon kuyusu bulunur. Bu durum, belediyenin kanalizasyon kuyusunun uzak olduğu yerlerde geçerlidir. Binaların kanalizasyon kuyularının sorumluluğu bina yönetimlerine aittir. Bina yönetimleri kanalizasyon borularının ve kanalizasyon kuyularının bakımlarını düzenli olarak yaptırmaları gerekir. Bakımı yapılmayan kanalizasyonlarda belli başlı sorunlar meydana gelir.

Kanalizasyon sistemlerinde en dikkat çekici sorunlar; kanalizasyon borusunun çökmesi ve ya kanalizasyon kuyusunun dolmasıdır. Bu gibi sorunların tespiti kanal görüntüleme cihazı ile mümkündür

Kanal görüntüleme cihazı ile yapılan kanalizasyon görüntüleme işleminde hem kanalizasyon borusunun içi hem de kanalizasyon kuyusu görüntülenir. Kanalizasyon borusunda çökmeler meydana gelir, bu çökmeler boru üstündeki toprağın uyguladığı basıncın etkisi ile ve zamanla borunun yıpranmasından kaynaklanır. Kanal görüntüleme sayesinde bu gibi sorunlar tespit edilip onarımları yapılabilmektedir.

Kanalizasyon kuyularının dolması ise; bakımı uzun süre yapılmayan kanalizasyonlarda görülen bir durumdur. Kanalizasyon kuyusu dolduğu için logar borusunda tıkanıklık olduğu sanılmaktadır. Ayrıca kanalizasyon kuyusunun pislikle dolması tuvaletlerde taşmalara sebep olmaktadır.

Firmamız kanal görüntüleme cihazı ile yaptığı kanalizasyon görüntüleme işleminde bu gibi sorunları tespit etmektedir. Tespit aşamasından sonra yapılması gereken onarım işlemlerini de firmamızın ekipleri yapmaktadır.

Pimaş Görüntüleme

Pimaş görüntüleme işlemi, günümüzdeki tesisat sorunlarının çözümünde yapılması gereken önemli bir çalışmadır. Çünkü pimaş tıkanıklığı olsun, pimaş borusundaki su kaçağı olsun, pimaş borusunun yetersiz eğimi olsun veya pimaş borusundaki yağlanma olsun hepsinin tespit edilebilmesi ancak ve ancak pimaş görüntüleme sayesinde mümkündür.

Tıkanıklık açma çalışmalarında kanal görüntüleme makinası ile pimaş görüntüleme işlemi yapılarak, pimaş borusunun tıkanıklığına sebep olan sorun tespit edilir. Sorun tespit edildikten sonra tıkanıklık açma çalışmaları yapılır.

Ayrıca tıkanıklık açma çalışmaları tamamlandıktan sonra tekrardan pimaş görüntüleme işlemi yapılır. Tıkanıklık açıldıktan sonra pimaş görüntüleme sayesinde, pimaş borusundaki farklı sorunlar tespit edilir.

Pimaş görüntüleme sayesinde pimaş borusunun eğimi kontrol edilebilir. Eğimi yetersiz olan pimaş borularında su akışı olmadığı için veya az olduğu için sık sık tıkanıklık yaşanır. Pimaş görüntüleme ile bu sorun tespit edilip onarım çalışmaları yapılır.

Pimaş görüntüleme cihazı ile yapılan çalışmalarda, pimaş borusunda yağlanma olup olmadığı da tespit edilebilmektedir. Pimaş borusunda meydana gelen yağlanmalar, pimaş borusunun iç çapını daraltarak sık sık tıkanıklık yaşanmasına sebep olur. Pimaş görüntüleme işlemi ile bu yağlanmalar tespit edilip, pimaş yıkama makinesi ile pimaş borusunun içi yıkanır.

Pimaş görüntülemenin bir diğer avantajı ise, pimaş borusunda meydana gelen su kaçaklarını tespit etmektir. Pimaş borusundaki su kaçakları, pimaş borusunun kırılmasından veya çatlamasından kaynaklanır. Ayrıca pimaş borusunun contalarında sorun olması durumunda da pimaş borusunda su kaçağı meydana gelebilmektedir.

Boru İçi Görüntüleme

Boru içi görüntüleme cihazları ile boru içi görüntüleme işlemi yapılmaktadır. Boru iç görüntüleme işlemi; boru içi görüntüleme cihazının kamerasının girebileceği bütün borulara uygulanan bir işlemdir.

Borularda çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunlar dışardan bakıldığında belli olmayabilir. Dışardan bakıldığında belli olmayan sorunların tespit edilmesi için boru içi görüntüleme işlemi yapılmalıdır.

Boru içi görüntüleme cihazları çok hassas cihazlardır. Cihazın kamerası bir kablonun ucundadır. Kablonun uzunluğu cihazdan cihaza göre değişiklik göstermektedir. Kameranın ucunda LED aydınlatma sistemi bulunur. Bu aydınlatma sayesinde borunun içi karanlık dahi olsa boru içi rahatlıkla görülmektedir.

Boru içi görüntüleme cihazlarının bir özelliği daha bulunmaktadır. Elde edilen boru içi görüntüleri kayıt altına alınabilmektedir. Kameranın elde ettiği görüntüler, hem video hem de fotoğraf formatında kayıt edilebilmektedir. Müşterilerin talep etmesi durumunda bu kayıtlar müşteriye sunulmaktadır.

Boru içi görüntüleme işlemi uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Kamera görüntülerini yorumlamak deneyim gerektirir. Aksi durumda yapılan çalışmalar uzayacaktır. Firmamızın personelleri deneyimli ve işlerinde uzman olan kişilerden oluştuğu için, boru içi görüntüleme işlemini kısa sürede tamamlayıp sorunları tespit etmektedirler.